Колоквијум 2 из Микробиологије – Обавештење

Поштовани студенти,

Колоквијум 2 из Микробиологије ће се одржати у 2 термина:

• Први термин Колоквијума 2 – 29. април 2023., субота, са почетком у 10:30 часова.
  • Поновни термин колоквијума 2 – 5. мај 2023., петак, са почетком у 17:30 часова.

Распоред полагања студената по амфитеатрима можете преузети ОВДЕ.

За студенте претходних генерација ће списак и место полагања бити истакнути накнадно, након потврде изласка на Колоквијум 2.

За студенте који нису положили колоквијум у првом термину, други термин полагања ће се одржати у петак 5, маја. године и по распореду који ће накнадно бити објављен.

Студенти који нису изашли на Колоквијум 2 у првом термину, а имају оправдан разлог (здравствено оправдање и сл.), обраћају се писмено Молбом (преузмите Молбу ОВДЕ) Шефу Катедре проф. др Наташи Вучковић Опавски са одговарајућим прилогом оправдања најкасније до четвртка 4. маја до 12 часова. Молбе се предају секретару Института Славици Марјановић (приземље Института). Списак студената којима је Молба одобрена биће објављен на сајту и огласној табли Института у четвртак 4. маја у 14 часова.

На колоквијум је потребно понети ИНДЕКС. Обавезно је доћи 15 минута пре почетка колоквијума и сачекати прозивку испред одговарајућих Амфитеатара. Молимо све студенте да испред амфитеартара/вежбаоница носе заштитне маске и држе прописано растојање. Уколико студент касни, неће бити у могућности да присуствује колоквијуму.

Уписивање резултата Колоквијума 2 у индексе ће бити у недељи од 8. до 11. маја. Обавезно је доношење индекса у наведеном термину.

Теме за Колоквијум 2 из Микробиологије, школска 2022/2023. година:

1. Грађа и структура вируса
  2. Генетика вируса. Мутације и њхов значај. Генетичке интеракције.
  3. Интерференција међу анималним вирусима и антивирусни ефекат интерферона
  4. Особине и медицински значаја вируса Influenza, Morbilli и SARS-CoV-2. Лабораторијска дијагностика инфекција изазваних вирусима Influenza, Morbilli и SARS-CoV-2.
  5. Основни принципи вирусолошке дијагностике. Узимање, слање, обрада и чување материјала за вирусолошка испитивања.
  6. Технике изоловања вируса у системима живих ћелија и технике идентификације вируса.
  7. Серолошка дијагностика вирусних инфекција. Тумачење и проблеми и поузданост серолошке дијагностике.
  8. Онкогени вируси. Механизми ДНК и РНК вирусне онкогенезе
  9. Основни принципи антивирусне терапије и резистенције на антивирусне лекове
  10. Особине и медицински значај вируса из фамилије Herpesviridae (HSV 1 и 2, VZV, CMV, EBV) Лабораторијска дијагностика инфекција изазваних херпесвирусима (HSV, VZV, CMV, EBV)
  11. Особине и медицински значај примарно хепатотропних вируси (HAV, HBV, HCV, HDV, HEV). Лабораторијска дијагностика вирусних хепатитиса (HAV, HBV, HCV, HDV, HEV)
  12. Особине и медицински значај вируса хумане имунодефицијенције (HIV). Лабораторијска дијагностика HIV инфекције.
  13. Особине и медицински значај хуманог папиломавируса (HPV). Лабораторијска дијагностика инфекција изазваних HPV-ом.
  14. Вирусне вакцине
  15. Особине и медицински значај вируса изазивача вирусних зооноза и арбовирусних инфекција (rabies virus, West Nile virus). Лабораторијска дијагностика инфекција изазваних вирусима rabies virus и West Nile virus.
  16. Treponema pallidum и микробиолошка дијагностика сифилиса
  17. Borellia burgdorferi и микробиолошка дијагностика Лајмске болести